Zespół Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach

Do oglądania witryny zalecamy używanie aktualnych wersji przeglądarek Firefox, Chrome, Safari

Spotkanie Erasmus+ EUBallon w Rockenhausen

skayprobe3


W dniach 5 maja-9 maja 2025 19 uczniów ze szkół partnerskich realizujących projekt Erasmus+ Ballon Measurement an Environmental Consciousness EU-Ballon, spotkało się w Rockenhausen w Niemczech w regionie Palatynat, by zrealizować w praktyce lot balonem stratosferycznym, który zabrał na pokład przygotowane elementy.
Niemiecki zespół uczniów pod kierownictwem nauczyciela Lutza Rothe zajął się techniczną częścią organizacji lotu balonem (przygotowanie elementów pojemnika, spadochronu, pompowanie gazu, załadunek układów pomiarowych i elementów eksperymentu, przygotowanie rejestracji kamerą 4K oraz podłączenie systemu umożliwiającego śledzenie balonu po powrocie do zasięgu telefonii komórkowej.
I tak zespół francuski przygotował eksperyment, którego celem było zbadanie zachowania się różnych płynów i gazów znajdujących się w probówkach w ekstremalnych warunkach stratosferycznych (bardzo niska temperatura, bardzo niskie ciśnienie), kolejnym francuskim eksperymentem było zbadanie zachowania się śluzowca w tych skrajnych warunkach. Śluzowiec jest często indykatorem czystości środowiska. Francuską ideę pomiaru energii słońca w stratosferze za pomocą panela solarnego zrealizował polski partner w oparciu o metodę prezentowaną na szkoleniu w Kozienicach w listopadzie 2024. Na pokład pojemnika, który miał zabrać ze sobą balon przygotowano w Kozienicach układy pomiarowe zawierające mikrokontroler Raspberry Pi Pico2 i odpowiednie sensory. Przy czym mierzone przez sensory wielkości były zapisywane w pamięci mikrokontrolera w postaci pliku prostej bazy danych, którą można w łatwy sposób analizować, na przykład za pomocą arkusza kalkulacyjnego lub Pythona.
Polski Zespół przygotował oprogramowanie do mierzenia promieniowania UV, CO2, lotnych związków organicznych, przyśpieszenia, temperatury, ciśnienia, wilgotności oraz napięcie zarejestrowane na panelu solarnym.
Lot odbył się 7 maja około godziny 14, trwał kilkadziesiąt minut, i został zarejestrowany umieszczoną w pojemniku kamerą 4K.
Załączone zdjęcia pięknie stanowią dowodzą tego, że Ziemia jest kulą.
Ruch balonu był śledzony za pomocą systemu GPS z kartą SIM działającą w większości krajów Europy. Na szczęście trasa pokonana przez balon nie była długa, mimo tego, że z całą pewnością balon doleciał do stratosfery na wysokość 36 km, co potwierdza zarejestrowany film z lotu oraz zarejestrowanie przez zbudowane układy pomiarowe ekstremalne temperatury (-50 stopni Celsiusza) oraz bardzo niskie ciśnienie (250 hPa). Po rozerwaniu balonu pojemnik powrócił na Ziemię przy pomocy niewielkiego spadochronu. Po przekazaniu informacji przez system GPS orientacyjnego miejsca lądowania wyruszyła grupa poszukiwawcza złożona z uczniów i nauczycieli. Mimo obaw, że balon wyląduje w rzece, w lesie, na skałach w górach czy zostanie uszkodzony przez linie energetyczne, okazało się że mieliśmy wiele szczęścia. Poszukiwania nie trwały długo i w odległości 25 km od miejsca startu nasz sprzęt został znaleziony przez niemieckiego rolnika na jego terenie. Sprzęt został nam przekazany i nie wyglądał na uszkodzony. Po zabraniu pojemnika balonu już w hotelu otworzyliśmy go i ku naszemu zdziwieniu przyrządy pomiarowe nadal pracowały, choć były bardzo zimne. Wyłączyliśmy je, a po okresie około godziny później podłączyliśmy je komputerem, skopiowaliśmy je i szybko zauważyliśmy, że nie żadnych danych i cały lot został pięknie zarejestrowany. 8 maja uczniowie przedstawili analizę zarejestrowanych danych a także wnioski z przeprowadzonych eksperymentów. Omówiono także jak działa przygotowane oprogramowanie dla zbudowanych układów.
Wszyscy uczestnicy projektu poczuli się trochę jak osoby przygotowujące loty kosmiczne i odczuli wielką satysfakcję z wykonanej pracy.

6 maja uczniowie odbyli bardzo ciekawą lekcję w terenie na temat rejestracji parametrów środowiska w parku meteo w Offenbach am Main, w którym mieści się centrum gromadzenia i przetwarzania danych meteo z całego świata, a miasto Offenbach bywa nazywane miastem Meteo. W drodze powrotnej do Rockenhausen zwiedzili też Moguncję, miasto Gutenberga.
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na temat naszych eksperymentów w regionalnej prasie niemieckiej
https://www.rheinpfalz.de/lokal/donnersbergkreis_artikel,-auf-36-000-metern-höhe-pfälzer-schüler-forschen-mit-ballon-projekt-in-stratosphäre-_arid,5771626.html

oraz z galerią zdjęć. Wkrótce opublikujemy też film z fragmentami rejestrowanego lotu.