Wizyta uczniów w Monachium- Erasmus+ Eupantec2019

eso

Od 7 marca do 12 marca 2022 grupa uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach przebywali w Monachium w szkole średniej Viscardii Gymnasium Fürstenfeldbruck w ramach realizacji projektu Erasmus+ Eupantec2019 "Physics and New Technologies" finansowanego przez Komisję Europejską. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach i częściowo byli współprowadzącymi. Tematyką spotkania była "Elektryczność". Celem spotkania była praca nad eksperymentami fizycznymi skupiona wokół tematyki elektryczności i magnetyzmu. W warsztatach wykorzystano nowe technologie: między innymi mikrokontrolery, sensory, smartfony (aplikacji Phyphox) oraz sprzęt laboratoryjny między do wykonywania pomiarów elektrycznych, rezystancji, konsumpcji energii elektrycznej, pomiarów pola magnetycznego.
Kozienniccy uczniowie przygotowali ciekawe eksperymenty wykorzystujące mikrokontrolery Raspberry Pi Pico oraz ESP32 między innymi do wykonywania konsumpcji energii elektrycznej przez sensory i inne urządzenia, pomiaru rezystancji skóry oraz pola magnetycznego za pomocą czujnika Hall-a a także wykorzystanie aplikacji mobilnej PhyPhox z mikrokontrolerami ESP32 wraz sensorami.
Uczniowie odbyli też ciekawe wycieczki edukacyjne. W jednym z najlepszych muzeów techniki w Europie, Deutsches Museum mogli zobaczyć między innymi pokazy eksperymentów z wysokim napięciem, a w planetarium ESO (European South Observatory) piękną projekcję oraz ciekawe wystawy.
Spotkanie to było świetną okazją do wymiany doświadczeń i ciekawych pomysłów między nauczycielami z Polski, Niemiec, Francji, Włoch i Portugalii. Dla uczniów zaś łatwego poznawania fizyki za pomocą nowych technologii.
Wyjazd ten był także świetną okazją do rozwoju znajomości języków obcych a także nawiązywania międzynarodowych przyjaźni. Oprócz kozienickiej placówki oraz gospodarzy w spotkaniu uczestniczyły delegacje z Padwy, Poitiers i Povoa de Varzim. Szkołą koordynującą pracę w projekcie jest Zespół Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie projektu: eupantec2019.eu.

owocepico