Zespół Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach

Do oglądania witryny zalecamy używanie aktualnych wersji przeglądarek Firefox, Chrome, Safari

Zapisy na Polsko-Włoską Wymianę

33826531_762039540852973_415688268009439232_n

Kolejne bardzo dobre wieści z Włoch, tym razem z regionu Wenecji Euganejskiej. Dyrekcja naszej szkoły ustaliła z naszym sprawdzonym partnerem z Cittadelli, że reaktywujemy wymianę z Liceo Tito Lucrezio Caro. Będzie to już XIV edycja wymiany. Obecnie omawiane są możliwe terminy oraz tematyka Polsko-Włoskiej wymiany. Przewidywany wyjazd naszych uczniów to przełom lutego i marca 2024, natomiast naszych włoskich partnerów gościć będziemy w Kozienicach na przełomie marca i kwietnia 2024. Więcej informacji na temat wymiany udziela koordynator projektu, wicedyrektor Paweł Boryczka. Uczniowie chętni do udziału w wymianie powinni przesłać swoje zgłoszenie na adres: lucreziocaro@kozienice.edu.plWięcej

Zbiórka krwi

krew1-23

13 września 2023 roku w naszej szkole zorganizowano pierwszą akcję promującą honorowe oddawanie krwi pod hasłem „Młoda krew ratuje życie”. Akcja była skierowana do pełnoletnich uczniów naszej szkoły oraz mieszkańców Kozienic i okolic. Celem akcji była poprawa zaopatrzenia służby zdrowia w krew, pozyskanie nowych honorowych dawców krwi oraz promocja honorowego krwiodawstwa w społecznościach lokalnych. Na akcje zgłosiło się 34 potencjalnych dawców – 23 uczniów i 11 mieszkańców Kozienic. Spośród chętnych do oddania krwi po konsultacjach lekarskich krew mogło oddać 27 dawców ( 13 uczniów, 3 uczennice oraz 11 mieszkańców Kozienic). Po kilkunastu minutach spędzonych na wygodnej leżance, wyjęciu igły i zaciśnięciu miejsca ukłucia nasi krwiodawcy mogli pobrać czekolady i sok jako ekwiwalent za utracone kalorie. Podczas akcji oddano honorowo 11 738 ml krwi. Akcję pobierania krwi przeprowadziło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr Konrada Vietha w Radomiu. Organizację szkolnej zbiórki krwi  przygotowały p. A. Adamczyk i M. Hajduk- opiekunki Szkolnego Koła PCK. Wszystkim Naszym krwiodawcom DZIĘKUJEMY!!!

Więcej

Stypendium Wiktorii Cytryniak

wiktoria_cytr2
WIKTORIA CYTRYNIAK kolejny raz ze stypendium dla uczniów szczególnie uzdolnionych w województwie mazowieckim.
W roku szkolnym 2022/2023 realizowana jest ósma edycja „Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych - najlepsza inwestycja w człowieka”. Do grona stypendystów należy również Wiktoria, uczennica II klasy o profilu biologiczno-chemicznym z rozszerzonym językiem angielskim w II Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach.
W ramach przyznanego stypendium Wiktoria realizuje Indywidualny Plan Rozwoju Edukacyjnego Ucznia (IPREU), tym razem w obszarze GEOGRAFII i JĘZYKA ANGIELSKIEGO, realizując dodatkowo własny projekt edukacyjny pn.: „CHROŃMY PSZCZOŁY! SĄ PSZCZOŁY – JEST ŻYCIE.”
Głównymi celami IPREU Wiktorii są:
Poszerzanie wiedzy geograficznej, ze szczególnym naciskiem na turystykę regionalną, walory przyrodnicze i historyczne regionu oraz rozwijanie kompetencji językowych w tym obszarze, poprzez wzbogacanie słownictwa z zakresu geografii, środowiska i turystyki.
Rozwijanie zainteresowań dotyczących ekologii, klimatu, zdrowego trybu życia oraz wszelkich działań służących ochronie środowiska, w tym ograniczenie zużycia surowców naturalnych, redukcja emisji zanieczyszczeń i minimalizacja wytwarzania odpadów.
Propagowanie i podkreślanie szczególnej roli pszczół i innych zapylaczy w przyrodzie oraz ważności ich ochrony dla bezpieczeństwa ekologicznego ludzkości.
Rozwijanie zainteresowań oraz doskonalenie umiejętności posługiwania się zdobytą wiedzą w praktyce w życiu codziennym, w kontekście dbałości o własne zdrowie i ochrony środowiska naturalnego.
Rozbudzanie w najbliższym otoczeniu świadomości ochrony przyrody oraz podejmowanie inicjatyw proekologicznych, aby zachować jej bogactwa
dla przyszłych pokoleń.
W kierunku osiągnięcia tych zamiarów zaplanowanych zostało szereg działań, które Wiktoria sukcesywnie realizuje według harmonogramu opracowanego od stycznia do końca sierpnia 2023 roku.

Więcej

06.09 (środa) Kiermasz podręczników

kiermasz2023

Już w najbliższą środę (6. września) odbędzie się kiermasz używanych podręczników.
Zapraszamy kupujących i sprzedających w środę 6. września 2023 w godzinach od 9:00 do 11:00 na placu za budynkiem szkoły (od strony Orlika).
Więcej

4.09-uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego

pocz202308

4. września rozpoczęliśmy rok szkolny 2023-2024. Do szkoły w bieżącym roku będzie uczęszczać 1236 uczniów (w tym ponad 300 pierwszoklasistów). Podczas uroczystego rozpoczęcia roku Dyrekcja szkoły i zaproszeni goście życzyli dziś uczniom i nauczycielom sukcesów, wysokich osiągnięć naukowych. My życzymy uczniom przede wszystkim dobrego samopoczucia i realizacji swoich pasji, rozwoju talentów.
Szczególnie serdecznie witamy w naszym gronie pierwszoklasistów. Wszystkim nam zależy, byście się dobrze czuli w Waszej nowej społeczności.
Dzisiejsze uroczystość była też okazją do wręczenia nagród Starosty Powiatu Kozienickiego i Burmistrza Gminy Kozienice dla najlepszych maturzystów i najlepszych absolwentów. Wszystkim wyróżnionym gratulujemy i dziękujemy fundatorom nagród.
Więcej

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

rozpoczecie.002

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się 4 września 2023 r. o godzinie 9:00.Więcej

Rekrutacja- listy zakwalifikowanych


rekrutlisty

Informujemy, że są już dostępne listy zakwalifikowanych do LO, Technikum i Branżowej Szkoły I-go stopnia. Kandydatów prosimy o zapoznanie się z wynikami rekrutacji. Równocześnie przypominamy o obowiązku dostarczenia oryginałów świadectw w nieprzekraczalnym terminie do 26 lipca 2023 do godziny 15:00. Niedostarczenie tych dokumentów w terminie spowoduje, że uczniowie nie będą przyjęci do szkoły.Więcej

Uroczyste zakończenie roku szkolnego


zakonczeni233

23 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Kończący się rok szkolnym był okresem wytężonej pracy. Nasi uczniowie i nauczyciele zasłużyli na odpoczynek.
Nie wszystkim spośród naszych 1200 uczniów udało się uzyskać sukces w postaci bardzo dobrych ocen, ukończenia szkoły czy promocji do następnej klas. Zaledwie kilku uczniów nie zostało promowanych, nie wielu ponad 10-ciu będzie miało możliwość przystąpienia do egzaminów poprawkowych. Cieszy fakt, że w bieżącym roku liczba uczniów niepromowanych i liczba uczniów z egzaminami poprawkowymi jest o ponad 50% mniejsza niż w poprzednim roku szkolnym. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni i odbieramy to jako nasz wspólny sukces.
Wszystkim nauczycielom i uczniom życzymy udanych wakacji.
Więcej

Wizyta delegacji z BBS Rockenhausen

20230620_093430

19 czerwca przybyła do nas niemiecka delegacja z Berufsbildene Schule Rockenhausen/Eisenberg z regionu Nadrenii Palatynatu (okolice Moguncji i Kaiserslautern). Naszą szkołę odwiedził wicedyrektor Pan Lutz Rothe oraz koordynator projektów europejskich Pan Wolfgang Bey. Pracujemy wspólnie nad nowym małym projektem współpracy szkół Erasmus+, który zamierzamy uruchomić w styczniu 2024 i zakończyć w czerwcu 2024. Ze szkołą w Rockenhausen współpracujemy już od ponad 20 lat. Tym razem chcemy zrealizować projekt trójstronny. Już dziś w nocy w Kozienicach pojawi się także francuska delegacja ze szkołą, z którą współpracujemy od ponad 10 lat. Oprócz wspomnianego już projektu Erasmus+ proponujemy naszym partnerom współpracę także w innym formacie. Na razie nie chcemy zdradzać tematyki projektu. Mamy kilka bardzo dobrych propozycji. Kontynuacja współpracy z naszymi niemieckimi i francuskimi partnerami otworzy przed uczniami naszych szkół nowe perspektywy rozwoju.Więcej

Wystawa Pana Benedykta Janaszka

janaszek1

Od 23 maja do 12 czerwca b.r. w czytelni szkolnej miała miejsce wystawa rzeźb pana Benedykta Janaszka, naszego nauczyciela plastyki i artysty rzeźbiarza.
Pan Benedykt nazywa często siebie „przyjacielem drewna i dłut” i jego bogaty dorobek stanowią rzeźby w drewnie lipowym, a dominującym ich tematem jest zawsze człowiek. Na wystawie pojawiły się postacie świętych. Obecny był motyw Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz Chrystusa Frasobliwego. Niektóre z rzeźb kojarzą się z tradycją ludowych świątków. Piękno kobiecego ciała i uchwycone , ulotne emocje i gesty postaci nabierają artystycznego wyrazu w dziełach pana Janaszka. Wystawę zwiedziło wiele grup klasowych wraz z nauczycielami, a twórca chętnie odsłaniał w rozmowach tajemnice sztuki rzeźbiarskiej. W imieniu społeczności szkolnej dyrektor szkoły, pani Anna Gollasch, podziękowała naszemu szkolnemu artyście za umożliwienie spotkań z prawdziwą, żywą sztuką w czytelni szkolnej.Więcej

Wycieczka do Lublina


lublin2
14.06.2023 r. uczniowie klasy 1A uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Młodzież zwiedzała muzeum martyrologiczne na Majdanku, na terenie dawnego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, gdzie przewodnik PTTK przybliżył im historie męczeństwa więźniów. Uczniowie odwiedzili też lubelskie Stare Miasto, gdzie podziwiali oryginalną zabudowę i majestatyczny XIX-wieczny zamek. Po tak wyjątkowej lekcji historii, przyszedł czas na zajęcia wf, które odbyły się w parku trampolin „Strefa Wysokich Lotów”. Klasa pierwsza zgodnie przyznała, że uczenie się poza murami szkoły to wartościowa i przyjemna forma zdobywania wiedzy.Więcej

XLIX Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno-Krajoznawczy

omttk2

Z pucharem i nagrodami za zajęcie III miejsce wrócił zespół reprezentujący nasze Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK z Finału Centralnego XLIX Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego, który odbył się w dniach 8-11 czerwca w Rumii w województwie pomorskim. Po zaciętej rywalizacji 16 zespołów z całego kraju na 3. stopniu podium stanęli Maja Wiśniewska, Aleksandra Kurzyp i Adam Ośka z klasy III B LO. W turnieju zawodnicy zmierzyli się z testami wiedzy, marszem na orientację, rowerowym torem przeszkód, praktycznym udzielaniem pierwszej pomocy oraz konkurencjami turystycznego ABC: pomiarami terenowymi, kajakowym torem przeszkód, konkurencją kaszubską oraz quizem "Piękno Polski w tekstach kultury". Oprócz rywalizacji w turnieju uczestnicy poznawali również historię i atrakcje Rumii, zwiedzili gdyńskie oceanarium oraz Dar Pomorza i ORP "Błyskawica", które cumują przy Skwerze Kościuszki w Gdyni.Więcej

III Młodzieżowe Mistrzostwa Kozienic w Biegu na orientację

biegor0
Uczniowie naszej szkoły zajęli czołowe miejsca w III Młodzieżowych Mistrzostwach Kozienic w Biegu na Orientację.   Zawody odbyły się 6 czerwca i wzięło w nich udział blisko 60 zawodników i zawodniczek z naszej szkoły oraz z Zespołu Szkół Drzewnych z Garbatki-Letnisko.
W kategorii chłopców zwyciężył Adam Ośka z klasy III B LO, a na drugim miejscu rywalizację zakończył Kacper Kurek z tej samej klasy.
W kategorii dziewcząt całe podium przypadło naszym reprezentantkom. Na I miejscu przybiegła Natalia Grzelczak z klasy II B LO, II miejsce zajęła Alicja Chodyra z klasy 1B LO, a na III miejscu uplasowała się Oliwia Tylus z klasy II F LO.
Puchary, medale i dyplomy wręczali Dyrektor KCRiS Marcin Zmitrowicz oraz Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 Anna Gollasch.
Zawody zostały zorganizowane przez Oddział PTTK w Kozienicach oraz Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu.Więcej

Mistrzostwa Szkoły


mpn1

7 czerwca odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Piłce Nożnej Chłopców 2022/2023. Do turnieju zgłosiło się 13 drużyn, mecze rozegrano w 4 grupach systemem każdy z każdym. Do dalszej gry z grupy awansowała jedna drużyna, które w drodze losowania zagrała o wejście do finału. Mecze o pierwsze i trzecie miejsce rezegrano jednocześnie na dwóch boiskach. Ostatecznie klasy wywalczyły kolejno tytuły:
I miejsce-klasa 2TM
II miejsce- klasa 3be
III miejsce- klasa 1TM
IV miejsce- klasa 1be
Na zakończenie rozgrywek dyrektor szkoły Anna Gollasch wręczyła zwycięzcom dyplomy i słodki poczęstunek.
Więcej