Zespół Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach

Do oglądania witryny zalecamy używanie aktualnych wersji przeglądarek Firefox, Chrome, Safari

Nasi uczniowie i nauczyciele na praktykach w Hiszpanii


hiszp1

Od 27 listopada 2022 w Sewilli w Hiszpanii przebywa grupa 15 uczniów Technikum w ramach realizacji projektu Erasmus+ praktyk zagranicznych
Grupie towarzyszy przez kilka pierwszych dni Pani dyrektor Anna Gollasch, która obserwuje na miejscu warunki organizacji praktyk

Celem projektu jest wzrost jakości i efektywności kształcenia zawodowego uczniów Zespół Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach poprzez kształtowanie praktycznych kompetencji zawodowych w warunkach rynku pracy, wzrost komunikatywności oraz biegłości w stosowaniu i wykorzystaniu języka angielskiego zawodowego w rzeczywistych warunkach współpracy zespołowej wewnątrz i na zewnątrz organizacji/firmy, kształtowanie kompetencji kluczowych w celu poprawy sytuacji na rynku pracy, umożliwienie uczniom zdobycia i formalnego uznania jak największej liczby kompetencji zawodowych, językowych i organizacyjnych niemożliwych do osiągnięcia poprzez formalny cykl nauczania, rozwijanie u uczniów kompetencji osobistych i społecznych w środowisku odmiennym kulturowo oraz uwrażliwienie ich na odmienne normy społeczno-kulturowe i wzorce zachowań.
Oprócz zajęć praktycznych i nauki języka jest przygotowano ofertę wycieczek, które pozwolą zapoznać się naszym uczniom z historią i kulturą Hiszpanii.
Partnerem w realizacji projektu Erasmus jest organizacja euroMind - międzynarodowa firma doradczo-szkoleniową specjalizująca się w organizacji projektów kształcenia i szkolenia zawodowego młodzieży i dorosłych, z siedzibami w Sewilli, Ubedzie i Maladze (Hiszpania). Jako organizator szkoleń, realizuje działania edukacyjne w obszarze edukacji zawodowej, ogólne i sektorowe kursy językowe, praktyki i warsztaty dla uczniów techników i szkół branżowych. Projekt jest w całości finansowany ze środków Komisji Europejskiej.
Już w styczniu kolejna grupa 15 naszych uczniów uda się do Malagi w Andaluzji.
Więcej

Konsultacje Rady Dzieci i Młodzieży

kons3

28 listopada nasi przedstawiciele: uczennica Jagoda Luśtyk i Pani Agnieszka Maciąg uczestniczyli
w konsultacjach wojewódzkich Rady Dzieci i Młodzieży przy MEiN w Warszawie.
Konsultacje przebiegały w 3 blokach.Pierwszy dotyczył cyfryzacji szkół, szkoły przyszłości, dwa następne to panele dyskusyjne na temat cyberprzestępczości, hejtu w internecie, pomocy psychologicznej dla uczniów.Uczestnicy bardzo aktywnie brali udział w dyskusji, wysuwali szereg propozycji zmian w systemie edukacji.Bardzo dużo uwagi poświęcali kwestii wspierania uczniów w rozwoju osobistym, ale też zauważyli że dla wielu nauczycieli najważniejsze są lekcje a nie wszelkie poza lekcyjne inicjatywy. Sformułowali wniosek że to jest podstawowa kwestia , która się musi w polskiej szkole zmienić.
Więcej

Spotkanie z doradcami zawodowymi WUP

dor1

28 listopada odbyło się spotkanie z doradcami zawodowymi z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie filia w Radomiu. Spotkanie prowadzili pan Janusz Wojcieszek-Łyś oraz pani Anna Kicior. Zaproszeni goście omawiali zagadnienia dotyczące:
- wyjścia na rynek pracy
- mobilności w wymiarze lokalnym i międzynarodowym
- projektów europejskich dla młodzieży
- sieci EURES
W spotkaniu wzięły udział klasy 3hz, 3be, 3TekA, 3TekB, 3FLO oraz 3GLO.
Więcej

Obchody Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania

edzz5

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania przypada co prawda na 8 listopada, ale obchody rozpoczęliśmy 22 listopada. Naszą intencją jest promowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród społeczności szkolnej, ale również w innych placówkach oświatowych w mieście. Podczas wykładu -naszego nauczyciela- dietetyka Pani Sylwii Śmietanki oraz prezentacji uczniów Technikum Gastronomicznego uczniowie poznali wiele cennych wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania. Było bardzo ciekawie, a w dodatku było smacznie.Dzisiejszy wykład to dopiero początek działań Zespołu. W ramach umowy partnerskiej spółki Enea Wytwarzanie ze szkołą uczniowie Zespołu Szkół przekażą ideę zdrowego odżywiania dalej.

W najbliższych dniach uczniowie Zespołu Szkół przeprowadzą warsztaty kulinarne w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Przewozie, Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Opactwie oraz w Placówce Socjalizacyjnej Panda w Kozienicach.
Więcej

Zbiórka krwi


krew1
18.11.2022 roku w naszej szkole zorganizowano akcję honorowego krwiodawstwa. Celem akcji było zwiększenie poboru krwi, poszerzenie grupy honorowych dawców krwi o młodzież uczącą się, pozyskanie wielokrotnych dawców krwi oraz promocja honorowego krwiodawstwa w społecznościach lokalnych. Jest to druga akcja na terenie szkoły podczas 20. Edycji Ogólnopolskiego Turnieju w Honorowym Krwiodawstwie pod hasłem „ Młoda Krew Ratuje Życie”, który trwa od 01.09.2022r. do 30.06.2023r. Na akcje zgłosiło się 24 dawców, chętnych bezinteresownie oddać cząstkę siebie własną krew, aby ratować zdrowie, a często życie drugiego człowieka. Spośród chętnych do oddania krwi zakwalifikowano pozytywnie 20 dawców (4 uczennice i 16 uczniów). Po kilkunastu minutach spędzonych na wygodnej leżance, wyjęciu igły i zaciśnięciu miejsca ukłucia nasi krwiodawcy mogli pobrać czekolady, kubek oraz kartę wejścia do Parku Trampolin w Radomiu. Podczas akcji oddano honorowo 9000 ml krwi. Akcję pobierania krwi z zachowaniem reżimu sanitarnego przeprowadziło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr Konrada Vietha w Radomiu. Organizację szkolnej zbiórki krwi  przygotowały p. A. Adamczyk i M. Hajduk- opiekunki Szkolnego Koła PCK. Naszym krwiodawcom DZIĘKUJEMY!!!Więcej

Obchody Święta Niepodległości


zd1

11 listopada delegacja naszej szkoły uczestniczyła w obchodach Święta Niepodległości. Powrót Marszałka Józefa Piłsudskiego z więzienia w Magdeburgu uznawany jest za dzień odzyskania przez Polskę niepodległości, choć oczywiście był to proces, szereg wydarzeń.Więcej

Mistrzostwa Szkoły w szachach


szachy1

W dniu 10 listopada 2022 roku odbyły się Mistrzostwa Szkoły w szachach. Turniej został przeprowadzony systemem szwajcarskim siedmiorundowym. W zawodach wzięło udział 38 uczestników. Najlepsze wyniki osiągnęli:
Szymon Dec klasa 2BLO – 6,5 pkt.
Damian Szymocha 4GLO – 6 pkt.
Kacper Zawadzak – 1BLO – 5,5 pkt.
4 – 8. Jakub Marszałek – 3BLO
Piotr Sękulski – 4BLO
Weronika Kościug – 3BLO
Igor Kapusta – 1BLO
Krzysztof Witkowski – 3b TEK – wszyscy 5 pkt.
Tytuł Mistrza Szkoły w szachach zdobył Szymon Dec, natomiast Mistrzynią Szkoły została Weronika Kościug.
Więcej

Dzień Legionów Polskich i uroczysty apel.

patron2

Dzisiaj w Zespole rządził Marszałek Piłsudski i Legiony Polskie. Dzień Patrona naszej szkoły to Święto Niepodległości, a więc uroczystość wolności i jedności narodowej. Z tej okazji odbyło się wiele akcji promujących tradycję i przybliżających postać Marszałka oraz jego Legionów. Był Konkurs Wiedzy o Legionach, gry szkolne, Zespoliada, konkurs plastyczny, śpiewanie pieśni legionowych, konkurs szachowy oraz oczywiście uroczysty apel.Więcej

Otwarcie zadaszenia boiska

boisko1

We wtorek 8 listopada o godz. 17:00 odbyło się uroczyste otwarcie i przekazanie do eksploatacji pneumatycznego zadaszenia boiska treningowego znajdującego się w sąsiedztwie budynku naszej szkoły. Naszą społeczność szkolną podczas uroczystości szkolnej reprezentowała Pani dyr. Anna Gollasch. Dzięki konstrukcji zadaszenia korzystanie z boiska będzie możliwe przez cały rok. Koszt wykonania tej inwestycji to prawie 3 miliony złotych. 50 procent kosztów pokryto ze środków Ministerstwa Sportu. Głównym inwestorem zadaszenia boiska była Gmina Kozienice.Więcej

Turniej Piłki Siatkowej

zawody1

9 listopada na Hali Sportowej w Kozienicach odbył się I Międzyszkolny Turniej Piłki Siatkowej dziewcząt i chłopców. Wzięło w nim udział 7 drużyn ( 4 żeńskie i 3 męskie) z Zespołu Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach oraz z zaprzyjaźnionej szkoły CKZiU Pionki. Turniej rozegrano systemem "każdy z każdym". Na zakończenie Pani dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 Anna Gollasch wręczyła wszystkim drużynom dyplomy i słodkie upominki, a na ręce opiekuna gości symboliczną statuetkę.


Więcej

Wizyta w Urzędzie Skarbowym

US

25 października klasa IV Technikum Ekonomicznego odwiedziła Urząd Skarbowy w Kozienicach, gdzie uczestniczyła w warsztatach dotyczących opodatkowania małych przedsiębiorstw oraz sposobu rejestracji firm. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się tym zagadnieniom od strony praktycznej.
Serdecznie dziękujemy pani Naczelnik Urzędu Skarbowego Iwonie Maraszkiewicz oraz paniom prowadzącym warsztaty Karolinie Fusiek i Jolancie Pierzchale.
Więcej

Akcja "Szkoła pamięta"


cmentarz1

#SzkołaPamięta

Nasi uczniowie kolejny raz włączyli się w akcję edukacyjną: „Szkoła pamięta”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Uczniowie klasy 1gLO uporządkowali kwaterę wojenną Legionistów oraz bezimienne i opuszczone groby znajdujące się na cmentarzu w Kozienicach.Więcej