Zespół Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach

Do oglądania witryny zalecamy używanie aktualnych wersji przeglądarek Firefox, Chrome, Safari

GIS DAY


20 listopada odbyły się w naszej szkole obchody światowego święta GIS-u, czyli GIS Day. Włączyliśmy się w ten sposób w liczne wydarzenia, które w tym dniu odbywały się na całym świecie, a mające na celu propagowanie wiedzy o Systemach Informacji Geograficznej. W VI Kozienickim GIS Day wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych z Kozienic (PSP nr 1 i PSP nr 3), Głowaczowa i Woli Chodkowskiej oraz ze szkół średnich - uczniowie naszej szkoły oraz I LO w Kozienicach. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział około 140 osób. Na wstępie nauczyciel geoinformatyki w naszej szkole Mirosław Mazur przedstawił ideę święta GIS-u, wyjaśnił czym są systemy informacji geograficznej i jakie mogą mieć zastosowania. Zaprosił również wszystkich do stworzenia wspólnej mapy naszego wydarzenia. Każdy chętny mógł wypełnić na telefonie formularz, w którym zaznaczał między innymi skąd pochodzi. Zaprezentował również, w jaki sposób można wizualizować i analizować zebrane w formularzu dane.
Gośćmi specjalnymi VI Kozienickiego GIS Day byli pracownicy naukowi Katedry Geoinformatyki, Kartografii i Teledetekcji z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Dr Adrian Ochtyra przedstawił uczestnikom prezentację "Ziemia z kosmosu", w której omówił rozwój techniki satelitarnego pozyskiwania danych. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega teledetekcja i jak przebiega rozwój najważniejszych europejskich programów badawczych. Kolejne wystąpienie dr Anny Jarocińskiej dotyczyło monitoringu roślinności metodami teledetekcyjnymi. Uczestnicy spotkania dowiedzieli w jaki sposób można na podstawie zdjęć satelitarnych, wykonywanych w odpowiednich rozdzielczościach, identyfikować zbiorowiska roślinne, a nawet pojedyncze rośliny. Poznali również kilka przykładów praktycznego zastosowania teledetekcji np. w monitoringu obszarów Natura 2000 oraz w rolnictwie precyzyjnym.
Na zakończenie spotkania odbył się quiz, w którym pytania dotyczyły zagadnień prezentowanych w czasie wystąpień prelegentów. Wzięła w nich udział ponad setka uczestników. Piątka najlepszych uczestników wygrała roczne licencje ArcGIS Pro, a kilkudziesięciu otrzymało gadżety ufundowane przez Esri Polska.